Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Propozycja niezależnej ŚCIEŻKI ROZWOJU PROGRAMISTY

+5
SlaviS
Jaro
sting123
politan
koszmarek
9 posters

Go down

Propozycja niezależnej ŚCIEŻKI ROZWOJU PROGRAMISTY Empty Propozycja niezależnej ŚCIEŻKI ROZWOJU PROGRAMISTY

Pisanie by koszmarek Pią Maj 31, 2013 11:14 am

Hej

W tym wątku, osobom które zaliczyły wszystkie warsztaty proponuję niezależną ścieżkę rozwoju (doskonalenia się jako programisty).

Oczywiście starym dobrym sposobem jest nauka z (ale tu uwaga: dobrych!) książek uczących programowania. Zacznę od zarekomendowania znanej pozycji/książki:  "Język C# 20xx i platforma .NET xx", autorstwa Andrew Troelsena (część z Was ją pewnie zna i chyba nikt mi nie powie że jest słaba :p .

Część z Was być może dochodzi (słusznego wg mnie) wniosku, że bardziej atrakcyjne od niedawna wydają się być interaktywne kursy programowania w internecie (od razu z "zaszytym" w środku środowiskiem do pisania i kontroli poprawności napisanych mini programów), bo kursy te działają w myśl zasady "więcej praktyki!". Poniżej moje rekomendacje takich serwisów szkoleniowych:

  • na początek przede wszystkim: http://www.codecademy.com/. Proponuję robić kursy po kolei, ściśle wg ścieżki proponowanej przez serwis. Od razu namawiam, żeby zrobić sobie na próbę choćby 3 pierwsze krótkie ćwiczenia które są na stronie głównej. Trwa to max 5 min a zrozumiecie jaki jest sens działania tego serwisu. Generalnie serwis wprowadza do programowania aplikacji/systemów głównie opartych na "Web" (internetowych?: nie lubię tej nazwy :p) poczynając od podstaw html, css, poprzez javascript i jquery (fajnie dynamizujących strony internetowe), a kończąc na takich technologiach jak Python czy przebojem wdzierający się w "salony programistów": bardzo dobrze przemyślany/nowoczesny język: RUBY (... "on rails") .
  • potem (ale tych serwisów jeszcze nie sprawdzałem!) można pomyśleć o doskonaleniu się w podobnych serwisach, ale płatnych (30-60$ miesięcznie czyli nie mało), które podobno uczą już inżynierii programowania (prototypowanie, testy jednostkowe, ciągła integracja, wzorce projektowe itd ... czyli uczą jak utworzyć aplikacje internetowe lub inne systemy profesjonalnie) , przykłady takich serwisów to: http://teamtreehouse.com/ , http://www.vtc.com/ , http://www.codeschool.com/  i inne.
  • na końcu możesz zacząć myśleć o wyszukaniu w internecie (najlepiej międzynarodowych!) serwisów skupiających tzw. programistów-"free-lancerów" ("wolny strzelców") oraz ich potencjalnych zleceniodawców. W takich serwisach możesz zacząć podejmować się zleceń najpierw za małe pieniądze (żeby zdobyć punkty oraz podnieść swoją reputację jako wykonawcy) a potem możesz brać zlecenia za kwoty n * większe od pensji etatowego programisty w Polsce :p


Podsumowanie: zachęcam do realizacji powyższego scenariusza, ale jednocześnie bardzo gorąco namawiam do podtrzymywania kontaktu z projektem "Madagaskar" (oczekiwania na kolejne warsztaty i zaliczania ich) ... bo przecież "kawa nie wyklucza herbaty".

Czekam na dalsze pytania, ewentualnie uwagi do tego wątku. Pozdr !


Ostatnio zmieniony przez koszmarek dnia Pią Lis 08, 2013 12:27 pm, w całości zmieniany 4 razy
koszmarek
koszmarek
Lider grupy "Madagaskar"
Lider grupy

Liczba postów : 596
Join date : 25/10/2012

Powrót do góry Go down

Propozycja niezależnej ŚCIEŻKI ROZWOJU PROGRAMISTY Empty Re: Propozycja niezależnej ŚCIEŻKI ROZWOJU PROGRAMISTY

Pisanie by politan Pią Maj 31, 2013 1:23 pm

Ja od siebie jeszcze dorzucę khanacademy.org. Znajduje się tam trochę ogólnych podstaw z programowania, oraz projekty wraz z kodem źródłowym chociażby gry "Doodle Jump".
politan
politan

Liczba postów : 4
Join date : 29/05/2013
Skąd : Cambridge, MA

Powrót do góry Go down

Propozycja niezależnej ŚCIEŻKI ROZWOJU PROGRAMISTY Empty Re: Propozycja niezależnej ŚCIEŻKI ROZWOJU PROGRAMISTY

Pisanie by sting123 Pon Cze 03, 2013 10:27 am

http://www.codeavengers.com/ - fajna alternatywa do codeacademy.com. Dość obszerny lv 1 mamy za free lv 2 kosztuje bodajże 15$ jednorazowo.

sting123

Liczba postów : 3
Join date : 22/05/2013

Powrót do góry Go down

Propozycja niezależnej ŚCIEŻKI ROZWOJU PROGRAMISTY Empty Portale dla free-lancerów

Pisanie by Jaro Pon Cze 03, 2013 11:40 am

Cześć,

To może osoby doświadczone podzielą się adresami i uwagami dotyczącymi portali skupiającymi tzw. programistów-"free-lancerów"?

Pozdrawiam,
Jarek

Jaro

Liczba postów : 13
Join date : 24/05/2013

Powrót do góry Go down

Propozycja niezależnej ŚCIEŻKI ROZWOJU PROGRAMISTY Empty Re: Propozycja niezależnej ŚCIEŻKI ROZWOJU PROGRAMISTY

Pisanie by politan Pon Cze 03, 2013 11:48 am

Tutaj masz chyba jeden z lepszych wpisów jaki widziałem o stronach dla freelancerów. Do tego poczytaj komentarze, tam też podane sporo stron:
hongkiat.com/blog/50-freelance-job-sites-for-designers-programmers-best-of/
politan
politan

Liczba postów : 4
Join date : 29/05/2013
Skąd : Cambridge, MA

Powrót do góry Go down

Propozycja niezależnej ŚCIEŻKI ROZWOJU PROGRAMISTY Empty Re: Propozycja niezależnej ŚCIEŻKI ROZWOJU PROGRAMISTY

Pisanie by Jaro Pon Cze 03, 2013 12:03 pm

Wielkie dzięki Very Happy

Jaro

Liczba postów : 13
Join date : 24/05/2013

Powrót do góry Go down

Propozycja niezależnej ŚCIEŻKI ROZWOJU PROGRAMISTY Empty Re: Propozycja niezależnej ŚCIEŻKI ROZWOJU PROGRAMISTY

Pisanie by SlaviS Pon Lip 15, 2013 10:18 pm

A z tej pozycji ktoś korzystał? Jakieś doświadczenia?
"C#. Programowanie" Griffiths Ian, Adams Matthew, Liberty Jesse

SlaviS

Liczba postów : 3
Join date : 09/07/2013

Powrót do góry Go down

Propozycja niezależnej ŚCIEŻKI ROZWOJU PROGRAMISTY Empty Re: Propozycja niezależnej ŚCIEŻKI ROZWOJU PROGRAMISTY

Pisanie by Fitter Pon Lip 15, 2013 11:23 pm

Posiadam tą książkę. Nie polecam jej jeśli jesteś kompletnie zielony, książka niby uczy programować w C# od zera, ale owe kompletne podstawy w niej są wg. mnie pisane trochę na siłę. Autor chce jak najszybciej przejść do konkretów.
Jednak potem jest lepiej, książka jest bardzo obszerna w treść, jest w niej sporo ciekawych wskazówek. Sporo można się z niej nauczyć Smile

Fitter

Liczba postów : 12
Join date : 26/06/2013

Powrót do góry Go down

Propozycja niezależnej ŚCIEŻKI ROZWOJU PROGRAMISTY Empty Re: Propozycja niezależnej ŚCIEŻKI ROZWOJU PROGRAMISTY

Pisanie by Fores Sro Lip 24, 2013 7:12 pm

Mozecie polecic jakies ksiazki lub kursy online na temat Winforms oraz WPA?

Znalazlem tylko cos takiego: http://allegro.pl/pro-wpf-in-c-2010-matthew-macdonald-i3358000373.html
Lecz cena oraz fakt, ze ksiazka jest w jezyku angielskim troche mnie zniecheca.

I tak wiem, angielski to podstawa w programowaniu. Nie jest to dla mnie problemem, po prostu przyjemniej mi sie czyta informacje w ojczystym jezyku dlatego bardziej mi na tym zalezy.
Fores
Fores

Liczba postów : 73
Join date : 30/05/2013
Age : 33
Skąd : Katowice

Powrót do góry Go down

Propozycja niezależnej ŚCIEŻKI ROZWOJU PROGRAMISTY Empty Propozycja niezależnej ŚCIEŻKI ROZWOJU PROGRAMISTY

Pisanie by Borixon911 Sob Lut 08, 2014 9:49 pm

.


Ostatnio zmieniony przez Borixon911 dnia Wto Paź 14, 2014 6:29 pm, w całości zmieniany 1 raz

Borixon911

Liczba postów : 90
Join date : 14/10/2013
Skąd : PIONKI-RADOM

Powrót do góry Go down

Propozycja niezależnej ŚCIEŻKI ROZWOJU PROGRAMISTY Empty Re: Propozycja niezależnej ŚCIEŻKI ROZWOJU PROGRAMISTY

Pisanie by Pete_ Sob Lut 08, 2014 11:18 pm

Witam

Poleci ktoś dobrą książke do WPF? Nie koniecznie pl

A ja mam trochę inne pytanie i licze na wskazówki ludzi pracujących już w zawodzie.

Mianowicie jak zacząc pracować jak programista, zn. znaleźć pracę? Jestem obecnie kilka lat po studiach zaocznych - niestety nic specjalnego lokalny PWSZ kierunek Informatyka w ekonomii. Pracuję jako pospolity 'robol' :PI nie mam żadnego doświadczenia na papierze.
Kilka lat tworzyłem strony internetowe w php, mysql, html + css + podstawy jquery. Zawsze sądziłem, że w przyszłości załóżę właśną działalnośc i bd siedział w stronach. Jednak później ze względu na potencjalną oferte pracy przeciłem sie na C# i postanowiłem zostać już w tym bo jednak świetnie mi się w nim pisze i te Visual Studio.. Wink

Wszystko w sumie co umiem nauczyłem się sam, w c# siedze chyba już 2 rok i myślę że już umiem co nieco, raczej w miare swobodnie programuje bo doświadczenie ze stron jakieś też sie przydaje i tu, jednak to jest strasznie szeroki temat. Przerobiłem kilka książek + kursów i stwierdzam, że już nie ma sensu za bardzo kolejnych czytać, bo większość pokrywa +/- to samo i obecnie dłubie jakieś własne aplikacje dla praktyki.

Rasumując jak zacząc prace w zawodzie, celuje oczywiście w coś z c#? Próbuje znaleźć jakieś oferty stażów, czy miejsc gdzie szukają młodszych programistów do przyszkolenia jednak w moim mieśco słabo z tym, ale też celuje w Poznań bo widzę, że tam bym miał większe szansę na pracę.  


Znam c#, mssql+t-sql, php, html+css, podstawy jquery. Angielski znam bardzo dobrze bo widze, że to też wymagają. Mam prawie 27 lat i mam nadzieje w bliskiej przyszłości zmienić pracę, tylko pytanie jak ją znaleźć, żeby spojrzeli w ogóle na taką osobe, bo już jednak kilka lat po studiach jest.
Jakieś wskazówki/sugestie? Razz

Sory za chaos w wypowiedzi, późno już jest i tak w ogóle witam wszystkich! Smile
Pete_
Pete_

Liczba postów : 4
Join date : 07/02/2014

Powrót do góry Go down

Propozycja niezależnej ŚCIEŻKI ROZWOJU PROGRAMISTY Empty Re: Propozycja niezależnej ŚCIEŻKI ROZWOJU PROGRAMISTY

Pisanie by koszmarek Nie Lut 09, 2014 12:19 pm

Wstępne umiejętności (+ znajomość ang) masz zupełnie wystarczające na junior developera.
Duże firmy zatrudniają takich chętnie, tyle że za mniejsze pieniądze , no ale człowiek po studiach musi odpracować "frycowe" . Firma płaci mniej , bo wie że ma w szeregach człowieka który nie jest dotarty w znajomości procesów i ma mniejsze wyczucie organizacji w firmach ... a no i najważniejsze: nie ma realnego doświadczenia popartego udziałem w tworzeniu prawdziwych aplikacji i systemów.

Ja na Twoim miejscu rozwijałbym na potęgę (czyli pisał Te Twoje skille), w serwisach które upodobali sobie head hunterzy nie tylko zagraniczni ale polscy (szukający pracowników dla polskich filii korporacji):
https://pl.linkedin.com/
http://www.goldenline.pl/

Nie bój się tam pisać że jesteś zaraz po studiach i bez dośw. zawodowego.
Jak tam rozwiniesz profile, to staniesz się łakomym kąskiem dla pośredniaków pracy (addecco itp.), oni nie tylko szukają doświadczonych wyjadaczy, ale również dla "korpo" szukają młodych, nieśmiałych ;p wilczków, bo są po prostu tańsi (3 tys . netto ?) a i też z wartością dodaną dla nich. Popracujesz  1-3 lata z mniejsze pieniądze, potem poszukasz firmy która płaci więcej.

Informatyk nie zdąży podłubać w nosie i już znajdzie pracę (takie mamy teraz czasy dla developerów ale to też minie) , więc nie bój żaby
... tyle że o pracę łatwiej w "corpo", które mają filie w większych miastach .
koszmarek
koszmarek
Lider grupy "Madagaskar"
Lider grupy

Liczba postów : 596
Join date : 25/10/2012

Powrót do góry Go down

Propozycja niezależnej ŚCIEŻKI ROZWOJU PROGRAMISTY Empty Re: Propozycja niezależnej ŚCIEŻKI ROZWOJU PROGRAMISTY

Pisanie by Fores Nie Lut 09, 2014 4:19 pm

koszmarek napisał:Wstępne umiejętności (+ znajomość ang) masz zupełnie wystarczające na junior developera.

Moim zdaniem sam C# nie wystarczy. Do tego mysle, ze trzeba cos wiedziec o winformsach lub asp. Z WPF rzadko sie spotykam, ale to moze dlatego, ze wiekszosc firm w mojej okolicy albo robi stronki albo rozwija aplikacje juz napisane w winformsach.

koszmarek napisał:Informatyk nie zdąży podłubać w nosie i już znajdzie pracę (takie mamy teraz czasy dla developerów ale to też minie) , więc nie bój żaby
... tyle że o pracę łatwiej w "corpo", które mają filie w większych miastach .

oj nie predko :)Z tego co wiem to przez kilka nastepnych lat sytuacja wciaz bedzie bardzo dobra w tym sektorze.


@_Pete
Ja znam wiele osob, ktore nie mialy zadnego doswiadczenia zawodowego w programowaniu i znalazly prace dosc szybko. Moze szukasz w zlych miejscach albo w jakis sposob zle wypadasz na rozmowach.



Borixon911 napisał:Witam.
Wiecie może w jakich językach się obecnie tworzy dobre strony WWW.  HTML i CSS w jakimś stopniu znam o javacsript i php też coś wiem. Czy warto w chwili obecnej poszerzać wiedze na ten temat  czy jest to już wszystko przestarzałe i niemodne?? Podpowiedzcie jak się do tego  zabrać od czego zacząć i na czym skończyć. Smile Dzięki

Jesli interesuje Cie .NET to jakies ASP, HTML5, CSS3, javascript, jquery + jakis CMS, bootstrapy, pliki less, itd. sporo tego jest do nauki Smile
Fores
Fores

Liczba postów : 73
Join date : 30/05/2013
Age : 33
Skąd : Katowice

Powrót do góry Go down

Propozycja niezależnej ŚCIEŻKI ROZWOJU PROGRAMISTY Empty Re: Propozycja niezależnej ŚCIEŻKI ROZWOJU PROGRAMISTY

Pisanie by Sponsored content


Sponsored content


Powrót do góry Go down

Powrót do góry

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach